خواندن ذهن افراد با تاتوی الکترونیکی !

محققان دانشگاه کالیفرنیا دستگاهی شبیه تاتو طراحی کرده‌اند که حاوی مدارهای الکترونیکی بوده و قادر به خوانش فعالیت مغزی افراد است.

دستگاه کوچک و بی سیم BMI ظاهری شبیه تاتو (خالکوبی) داشته و عملکرد آن مشابه ایمپلنت های ساده مغزی است که برای تهیه نقشه از سیگنال های مغزی استفاده می شوند؛ اما عملکردهای پیچیده تری مانند امکان برقراری ارتباط با افکار دیگران (تله پاتی) را نیز توسط این دستگاه فراهم می شود.

برخلاف ایمپلنت های مغزی که روشی تهاجمی و خطرناک محسوب شده و در صورت تجویز نادرست حتی منجر به مرگ افراد می شوند، دستگاه تاتو مانند BMI‌ یک روش غیرتهاجمی است که نیاز به کاشت درون مغز ندارد.

« تاد کولمان»، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا تأکید می کند: این دستگاه متشکل از مدارهای الکتریکی با ضخامت کمتر از 100 میکرون و باریکتر از موی انسان است که از مواد شفاف لاستیک مانند ساخته شده و براحتی روی پیشانی قرار می گیرد.

دستگاه BMI‌ که با آرایه ای از میکرو پنل های خورشیدی شارژ می شود، سیگنال های الکتریکی مرتبط با امواج مغزی را خوانده و به صورت بی سیم به نزدیک‌ترین رایانه ارسال می کند.

با افزودن حسگرهای مختلف می توان عملکردهای دستگاه را ارتقا داد؛ به طور مثال با افزودن حسگر حرارتی می توان از این تاتوی الکتریکی برای اندازه گیری دمای بدن استفاده کرد یا با کمک آشکارسازهای نور سطح اکسیژن خون را آنالیز کرد.

/ 0 نظر / 12 بازدید